28 Temmuz 2013 Pazar

Minecraft Hakkında


     Minecraft java tabanlı bir özgür dünya oyunudur, dış dünyada bağımsız olduğunuz bu oyun küçük bir ekip tarafından Markus Persson (Notch)'un önderliğinde yazılmış ve artık Notch'un şirketi olan Mojang AB'ye ait. Aslında Minecraft yine Notch'un oyunu olan Infiniminer'dan ilham almış.

     Minecraft'ın ortaya çıkışından sonra uzun bir süre Notch oyunun temellerini attı, bir süre sonra Jens Bergensten (Jeb), Notch'la çalışmaya başladı ve oyunun gelişimi için çok büyük katkılar sağladı. Sonralarda ise Daniel Rosenfield (C418) ve Kristoffer Zetterstrand da onlara müzikler ve çizimler konusunda yardımcı oldu. Ekip şuan 32 kişi. Ortak çalışmanın sonucunda ilk dört kişilik ekip 17 Mayıs 2009'da Minecraft Classic adı altında oyunlarını yayınladılar, daha sonra tam anlamıyla bugünkü Minecraft'ın atası 18 Kasım 2011'de Minecraft 1.0 versiyonuyla oyunseverlere sunuldu. Aradaki iki yılda çok yol kat edildi, Indev, Infdev, Alpha ve Beta sürümleri yayınlandı, ayrıca oyunun mobil versiyonu ve Xbox 360 için de özel bir versiyonu çıkartıldı.

     Minecraft kübik bloklarla oluşan çok geniş dünyasında oyuncuları, keşfetmeye ve yaratmaya çağırıyor. Blokların yanında bitkiler, hayvanlar-yaratıklar (mob) ve eşyalar da oyuna renk katıyor. Oyunda çeşitli madenler bularak kendinize yeni eşyalar yapıyorsunuz, moblarla savaşıyorsunuz, onlardan besin elde ediyorsunuz, eşyalarınızı savunma, saldırı, madencilik, çiftçilik, dekorasyon gibi birçok alanda kullanabiliyorsunuz. Hayalgücünüz ne kadar fazlaysa bu oyun size o kadar eğlenceli gelecektir.
     Minecraft'ın en iyi özelliklerinden biri de çok oyuncuyla oynanabilir olması, arkadaşlarınızla en zorlu moblarla dövüşebilir, en güzel mimarileri yapabilir, doyasıya eğlenebilirsiniz. Ayrıca onlarca kişinin oynadığı serverlara katılabilir ve farklı modların tadını çıkartabilirsiniz.

     Oyunu biraz daha teknik hale getiren ve sistemler oluşturmanızı sağlayan büyük bir güce sahipsiniz: Kızıltaş (Redstone). Redstone ile çeşitli tarım sistemleri, tuzaklar, gizli kapılar, saatler, oyunlar ve birçok şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Youtube'da redstonelarla ilgili rehberler ve uygulamalı videolar mevcut. Tabi ki ben de sizin için ilerleyen zamanlarda temel bir rehber oluşturacağım.
     Oyunda ulaşımımızı sağlamak için üç yolumuz var: araçsız gitmek, vagonla gitmek ve tekneyle gitmek. Ayrıca portallar da dünyalar arası ulaşımımızı sağlıyor. "End portalı" endermanların ve ejderhanın dünyası olan "End Dünyası"na bir geçiş, "Nether portalı" ise birçok saldırgan mobun bulunduğu, iksir yapımı için gerekli malzemelerin çoğunun bulunduğu "Cehennem"e gidiyor.


     Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere, iyi oyunlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder